Tunus İşi Baklava Dilimli Örgü Nasıl Yapılır?


Öncelikle örgü, ev hanımlarının boş vakitlerini değerlendirmek ya da ev ekonomisine katkıda bulunabilmek adına para kazanmak amaçlı yağılan bir çeşit el işidir. Oldukça zengin bir model ve teknik alternatifine sahip olan örgü, şiş ile yapılabildiği gibi, tığ ile de yapılabilir.

Tunus İşi Baklava Dilimli Örgü Nedir?

Tunus işi baklava dilimli örgü modeli ise farklı tekniklerde olan iki model harmanlanmış halidir. Tığ modelleri arasında oldukça dikkat çeken Tunus işi baklava dilimli örgü modeli ile bebek hırkaları, bayan yelekler, atkı ya da bere örülebilir. Üstelik hem sade, hem de zarif bir görünüme sahip olan söz konusu bu modeli öğrenebilmek sanıldığı kadar zor değildir.

Örgü Modelinin Anlatımı

Tığ işi olarak gerçekleştirilecek olan bu örgü modelinde ilk olarak ihtiyaç duyulan malzemeler, örgü modeline uygun kalınlıkta tığ ve ip olacaktır. Tunus işi baklava dilimli örgü için öncelikle ne örmeye karar verdiyseniz (kazak, bebek örgüsü vs.), onun boyutunda örgünün temeli olarak zincir çekmelisiniz. İlk sırayı ilmek olarak tamamladıktan sonra, ikinci ise zincir ilmek olarak tamamlamalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kenar ilmeği bırakılması için 6 adet ilmek yapılısınız. Ardından baklava desenine başlamak için bir zincir çekilmesi ve bu zincirin üç ilmeğin içerisinden geçirilmelidir. Baklava deseni yedi ilmekten meydana geleceğinden ötürü, yedi ilmeğin tek tek alınarak zincir çekilmesi gerekir. Yeniden bir zincir çekilmeli ve üç ilmeğin aynı anda alınmalıdır. Sonrasında bir zincir çekilmeli ve peşine yedi zincir tek tek çekilmelidir. Bu işlemlerin ardından bir zincir daha çekerek sıra bitene kadar aynı işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Baklava Dilimi Modelinin Yapılışı

Yeni bir sıraya başladığınızda, aynı işlemleri sürdürmeli, üç ilmeği birden almış olduğunuz kısma geldiğinizde bir sayı artırmalısınız. Ardından o üç ilmeğin içerisinde bir zincir çekerek tek bir ilmek haline getirmeli ve bu sırayı da aynı işlemleri gerçekleştirerek tamamlamalısınız. Söz konusu olan baklava desenini elde edebilmek için, yapmış olduğunuz işlemleri tekrarlayarak dilimin oluştuğu yerden ilmekleri artırmalı, zincirlerin olduğu yerden ise eksiltmelisiniz. Böylelikle tığ oyası olarak Tunus işi baklava dilimli örgüyü elde etmiş olacaksınız.