Kolay Örgü Örnekleri


Örgü, tığ ya da şiş ile genellikle hobi için ya da maddi kazanç sağlamak adına yapılan bir tür el emeğidir. Örgü için pek çok model ve tekniği bulmak mümkündür. Ancak yeni öğrenenler ve başlangıç seviyesinde olanlar için bilinmesi gereken birkaç model vardır ki, bu modeller örülebildiği takdirde diğer tüm modelleri örebilmek de kolaylaşır.

Şiş ile Örgü Model Anlatımı

Örgü öğrenmeye yeni başlayanların bilmesi gereken ilk örgü modellerinden biri şiş ile yapılan düz ve ters örgüdür. Düz ve ters örgü örebilmek için evvela işe ilmek atarak başlamalısınız. Öreceğiniz ürünün boyutu karar ilmek attıktan sonra ipi arkaya doğru almalı ve ilmeklerin ipine batarak yeni ilmekler yapmalısınız. İpin arka tarafta olduğu her zaman görünen yüz örgü düz örgüdür. İpin ön tarafta olduğu zamanlarda ise ters örgü örülmüş olur.

Tığ ile Örgü Model Anlatımı

Yeni başlayanlar için kolay ve bilinmesi gereken örgü modellerinden bir diğer ise çam ağacı örgü modelidir. Tığdan yapılan söz konusu bu örgü modeli anlatımına bakılacak olursa, ilk etapta öreceğiniz uzunlukta ilmek atmalısınız. Örgü işlenme başladığınız da iki zincir üzerinde bir sıkı iğne yapmalı, ardından bir incir çekip bir zincir atlayıp ikinci zincir üzerine sık iğne yapmalısınız. Bu işlemi örmüş olduğunuz sıra ve bir sonraki bitene kadar tekrarlamalısınız. Dördüncü sıraya geldiğinizde bir zincir bir sık iğne yaptıktan sonra 5 zincir çekerek dördüncü zincirin üzerine sık iğne yapmalısınız. Ardından yeniden 5 zincir çekmeli, bu kez üçüncü zincir üzerine sık iğne batmalısınız. Yine bu işlemi de bir sonraki sıranın bitimine kadar sürdürmelisiniz.

Akabinde beşinci sıraya geldiğinizde bir zincir çekip dönmeli ve sık iğne yapmalısınız. Bu işlemi bir kez daha tekrarladıktan sonra, bir önceki sıradaki sık iğneye batarak trabzan tekniğini uygulamalısınız. Ardından üç kez daha bir zincir bir trabzan olarak devam etmeli ve bunun sonunda da bir zincir bir sık iğne yapmalısınız. Bu işlemi tekrarlayıp trabzan bölümüne geçerek sıranın sonuna kadar devam etmelisiniz. Dilediğiniz uzunluktaki örgüyü dört ve beşinci sıradaki teknikleri sürdürerek elde edebilirsiniz.