İki Renkli Örgü Modelleri ve Anlatımı


İki renkli örgü modelleri arasında kendinize ve zevkinize uygun pek çok örgü modeli bulabilmeniz mümkündür. Bunlardan biri ise iki renkli çapraz haroşa örgü modelidir. Bu modeli bebek yeleği, bebek battaniyesi, hırka, kazak gibi birçok alanda tercih edebilirsiniz.

İki Renkli Çapraz Haroşa Örgü Modeli Anlatımı  

Söz konusu bu örgü modeli anlatımına bakıldığında ilk olarak işe ilmek atarak başlamalısınız. Ardından örgüye başladığınızda 4 adet ters 3 adet düz örgü yapmalı, sonra yine 7 adet ters, 3 adet düz, 4 adet ters örgü örmelisiniz. Başlarda yapmış olduğunuz 4 adet ters örgüyü öreceğiniz ürünün boyutuna göre bir motif olacak şekilde uzatabilirsiniz. Bu sırayı bitirip örgünün düz yüzüne geçtiğinizde 4 adet düz, 3 adet düz (haroşanın düz yönü olduğu için) 7 adet düz örgü örmeli, böylelikle tüm sırayı düz örgüden tamamlamalısınız. Diğer sıraya (ters yüzüne) geçtiğinizde 4 adet ters, 3 adet düz, 7 adet ters, 3 adet düz, 4 adet ters örgü olarak devam etmelisiniz. Aradaki haroşa örgüsünü 5 sıraya tamamlayana kadar aynı işlemleri tekrar etmelisiniz. 5 haroşa örgüsünün tamamlanmasının ardından çaprazlama işlemine geçmelisiniz.

İkinci Rengin Örgüye Dahil Edilişi

Çaprazlama işlemine gelindiğinde ikinci renk ipi örgüye dahil etmelisiniz. Bu sırayı ikinci renk ipinizle düz örgü ile örmelisiniz. Ancak haroşa örgü kısmına geldiğinizde haroşanın sağındaki ilmeği boş almalı, 3 haroşayı da düz bir şekilde örmeye devam etmeli, ardından solundaki ilmeği de aynı şekilde boş olarak almalısınız. Diğer ilmekleri aynı şekilde düz olarak devam etmeli, yine haroşaya geldiğinizde aynı şekilde sağ ve sol ilmekleri boş almalısınız. Bir sonraki sıraya geldiğinizde, yine sıranın tamamını düz örmeli ancak bir önceki sıra boş aldığınız ilmeği yine boş almalısınız. Bu işlemleri iki sıra daha devam ettirdiğinizde 2 sıralık haroşa örgü elde etmiş olacaksınız.

Bu işlemlerin ardından yeniden ilk renkteki ipliğinize dönmeli ve bu renkte uyguladığınız işlemleri sırasıyla uygulamalısınız. Böylelikle iki renkli çapraz haroşa örgüsünü gerçekleştirmiş olacaksınız.