Kuru Meyveli Kurabiye Tarifi


Birçok meyvenin kurutulmuş hali satılmaktadır. Kuru meyvenin faydaları çok fazladır. Her birinin faydası ayrıdır. Kuru meyveler kayısı, üzüm, elma, dut, erik, hurma, incirdir. Kayısı; sindirimi kolaylaştırır. İçinde A vitamini bulunmaktadır. Cilt için faydalıdır. Kuru üzüm; enerji kaynağıdır. Balgam söktürücü özelliği vardır. Belli ölçüde yenmesi durumunda tansiyonu düşürme etkisi yaratmaktadır. Kuru elma; yoğurt ile tüketilmesi durumunda zehirli ishal hastalığında fayda sağlamaktadır. Tok tutma özelliği vardır. Kuru dut; kan yapıcı ve ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Ağız kokusunu giderici özelliği vardır. Kuru erik; kanser ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçinde birçok vitamin bulunmaktadır. Böbrek, romatizma, tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Kuru hurma; antioksidan özelliği vardır. Cilt güzelliğinin korunmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Kuru incir; yüksek yağ oranına sahip olması nedeni ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Boğaz ağrısı ve bronşite iyi gelmektedir. Kuru meyve ülkemizde oldukça tercih edilen yemiş türü olmuştur. Faydaları ve şifaları ile insanların en baş tercihi olmuştur.

​​​​​Kuru Meyveli Kurabiye Malzemeleri;

  • 150 gram tereyağı ve ya margarin (oda sıcaklığında olmalıdır)
  • 1 kahve fincanı sıvı yağ
  • 2 çay bardağı pudra şekeri
  • 1 paket 10 gramlık kabartma tozu
  • 1 paket 10 gramlık vanilya
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Fındık, fıstık, badem (bunlardan herhangi biri, isteğe bağlı olarak toz hali ve ya iri kıyım olarak)
  • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir (tüm kuru meyveler birlikte güzel tat elde etmek mümkün değildir. Bu malzemeleri isteğe bağlı olarak istenilen kuru meyve ile yapmak mümkündür)
  • Un ( yumuşak bir hamur elde edene kadar katılır)

Kuru Meyveli Kurabiye Tarifi – Yapılışı;

Katı yağ, sıvı yağ ve pudra şekeri katı yağ eriyene kadar yoğrulur. Karışım özleşince yumurta kırılır ve tuz eklenerek karıştırılır. Yavaş yavaş un katılır ve karışım toparlanınca sırasıyla vanilya, kabartma tozu, kuru yemişler ve minik minik doğranmış kuru meyveler eklenir. Bu karışım iyice yoğrulur. Ele yapışmayacak bir hamur elde edilene kadar un eklenir. Yapılan hamura istenilen şekil verilir ve fırın tepsisine dizilir. Isıtılmış 175 derecelik fırında 25- 30 dakika kadar pişirilir. Pişen kurabiyeler soğuduktan sonra servis edilir. Pudra şekeri ile servis yapılabilmektedir. Arzuya göre kurabiye hamuruna damla çikolata da konulabilmektedir. Malzemeyi azaltıp, çoğaltmak kişinin damak tadına kalmıştır.