Yemedikçe Kilo Alma Sorunuz mu Var?


Siz de ‘Gün boyu hiçbir şey yemiyorum ama yine kilo alıyorum, yine kilo alıyorum’ diye yakınanlardan mısınız? O zaman bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Yaptığımız hataların bazılarını burada sizler ile paylaşacağız. Psikolojik olarak ya da yeme düzeni bakımından oluşan yemedikçe kilo alma sorununa başlamadan önce bir uyarıda bulunmakta fazda var. Kullandığınız bazı ilaçlar ya da yaşamakta olduğunuz bazı sağlık sorunları sizleri yemek yemedikçe kilo alma sorunu ile baş başa bırakabiliyor. Öncelikle bunları ana hatları ile sıralayalım. Ardından psikolojik sebeplere bol bol değinecek ve her birini tek tek ele alacağız.

Yemedikçe Kilo Alma Sorununun Altındaki Diğer Sağlık Problemleri

 • Kalitesiz uyku,
 • Stres,
 • Antidepresan kullanımı,
 • Steroidler (vücutta sıvı tutulmasına veya iştahınızın açılmasına neden olabilen ilaçlar),
 • Doğum kontrol hapları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Menopoz,
 • Cushing sendromu (Astım, artrit veya lupus gibi romotolojik hastalıklar için kortizol kullanımı Cushing sendromuna neden olabilir),
 • Polikistik over sendromu (kadınlarda görülen yumurtalık hastalıklarındandır),
 • Sigarayı bırakma,
 • Çok sık düşük kalorili diyet yapmak.

Yemeyerek Zayıflanmaz

Sağlıklı diyet programları boşuna yoktur. Diyetisyenler tarafından hazırlanan kişiye özel diyet listelerine dikkat ederseniz, kişinin gün içindeki aktiviteleri, yaşı, fazla olan kilo miktarı gibi birçok unsur dikkate alınarak hazırlanır. Siz hiç ‘hiç yemek yemeyeceksin’ diyen bir diyetisyen gördünüz ya da duydunuz mu? Olmaz! Olamaz! Çünkü zayıflamak adına yapılan en büyük hatalardan biridir bu. Vücudunuzun temel ihtiyaçlarını her ne koşulda olursa olsun almanız gerekir. Yemeyerek zayıflamak birçok hastalıkları beraberinde getirebileceği gibi sizin daha çok kilo almanıza da sebep olacaktır.

Neden Hiçbir Şey Yemeden Kilo Alıyorum?

Hiçbir şey yemeyen insanlar kilo almaya her zaman için meyillidir. Çünkü artık bazal metabolizma hızının çalışmasında bir anormallik görülmeye başlara. Yemek yemedikçe kilo alma sonunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de budur. Bazal metabolizma hızınızın düşmesi demek, beyninizin kendine özel olan acil durum sinyallerini devreye alması demektir ki sonucunda yemeden kilo almak mümkün hale gelir.

Bazal Metabolizma Hızı Düşmemeli

Diyet uyguladığınızda, uygulayacağınız diyetin sizin bazal metabolizma hızınız ile uyumlu olması gerekmektedir. Tüm kilo alma ve kilo verme sisteminizi tamamen değiştirebilme özelliğine sahip olan bazal metabolizma bozuklukları ile baş etmek çok uzun bir zaman ister. Uzun bir sürenizi doğru beslenme alışkanlığı kazanmak için harcamanız gerekecektir. Yemedikçe kilo alma sorunu yaşayan insanlarda genellikle bazal metabolizma hızında düşüş görülür ki bu da beynin acil durum sinyalinin çalışmasını sağlar.

Beynin Acil Durum Sinyalini Çalıştırmayın

Beynin acil durum sinyali nedir? Ne zaman çalışır? Sorularına açıklık getirmeye çalışalım önce.

Beyin sürekli olarak, siz fark etmeseniz de vücudun düzenli bir şekilde çalışabilmesini sağlayan çok sayıda sinyalleri üretir ve gerekli birimlere gönderir. Uzun süre hiçbir besin alınmadığı taktirde beynin ürettiği sinyallerde farklılıklar görünür. Uzun süre hiçbir gıda almamış ya da alamamış kişilerde beynin ürettiği sinyal şu şekilde komut verir. ‘Uzun süredir besin alamıyorum. Yakıtım azaldı. Şimdi elindeki tüm imkanları yağ yapımına ve depolamaya harcamalısın. Ancak bu şekilde yaşamını sürdürebilirsin’ Böyle bir sinyalin çalışması birkaç gün devam ederse artık beyin bunu alışkanlık haline getirmeye başlar. Siz yemediğiniz müddetçe de kilo alma sorununu yaşamaya devam edersiniz.