Tatil Köyü Nedir? Tatil Köyü Konaklaması Nedir?


Herkesin konaklama ve tatil anlayışı farklılık göstermektedir. Tatil köyü de tatillerde yapabileceğiniz konaklama türlerinden birisidir. Herkesin tatil anlayışı farklılık gösterdiği için Türkiye’de birçok tatil ve konaklama seçeneği bulunmaktadır. Apart oteller, lüks oteller, pansiyonlar, butik oteller ve daha nice konaklama seçeneğinden bahsedilebilir. Peki tatil köyü nedir ve tatil köylerinde konaklama nasıl yapılır?

Ülkemizde en çok tatil köyü bulunan yerler Ege ve Akdeniz kıyılarıdır. Yaz mevsimi için tercih edilebilecek konaklama tipidir. Oldukça geniş bir arazi üzerine kurulan yerlere tatil köyü denmektedir. Bu konaklama tipi içerisinde oteller, villalar, kimi zaman hem otel hem villalar, evler bulunabilmektedir.

Genellikle tesis dışına çıkılmadan yapılan konaklama tipidir. Tesis içerisinde eczaneden tutun, yemek ve bara kadar her şey bulunmaktadır.

Tatil Köylerinde Neler Bulunur?

Tatil köyleri içerisinde de gruplara ayrılabilmektedir. Kimi yerler aile tipi konaklamalara uygun olurken kimi yerler gezginler için daha uygundur. Bu nedenle gideceğiniz yerin sunmuş olduğu hizmetlere dikkat etmelisiniz. Fakat genel olarak tatil köyü içerisinde çocuk parkları, kreşler, çocuklara yönelik aktiviteler, çocuk bakım odaları, misafir odaları, villalar, otel ve villalar, piknik ve mangal alanları bulunmaktadır.

Tatil Köylerinin Sınıflandırılması

Tatil köylerini dört şekilde sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırma yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil ve ultra her şey dahil olarak yapılmaktadır.

Yarım pansiyon konaklamada tesis tarafından sadece sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilmektedir. Bu konaklama ücretinizin içerisindedir. Verilen yemekler belli saat aralıklarında geçerlidir. Örneğin sabah kahvaltısı 08.00 ile 10.00 arasındayken akşam yemeği 18.30 ile 21.00 arasında olabilir.

Tam pansiyon içerisinde ise sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği verilmektedir. Yarım pansiyondan tek farkı öğle yemeğinin verilmesidir.

Her şey dahil konaklamasında sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği, alkollü ve alkolsüz içecekler (yerli olmak üzere) bulunmaktadır. Bazı içecekler haricinde tesiste yediğiniz ya da içtiğiniz hiçbir şeyden ücret alınmamaktadır. Oda servisi de bulunan bu tesiste oda servisleri ücretlidir.

Ultra Her Şey Dahil konaklamasında genel olarak tesis içerisindeki her şey ücretsizdir. Yapacağınız konaklamaya vereceğiniz ücret içerisinde hepsi yer almaktadır.

Türkiye’deki Tatil Köyleri

Türkiye’de tatil köylerinin bir çoğu deniz aşırı yerlerde ve sahil kesimlerinde bulunmaktadır. Ülkemiz bu konaklama tipi açısından zengindir. Ege ve Akdeniz kıyılarında birçok tesis görebilirsiniz. Hem yerli hem de yabancılar tarafından bu tesisler sıklıkla kullanılmaktadır.

Tatil köyleri genelde villa tipi olarak yer alır ve aileler tarafından en çok tercih edilen konaklamadır. Sahil kıyıları haricinde turistik ve göl, termal su gibi yerlerin çevresinde de bu otellerden görebilirsiniz. Bazı tatil köyleri içerisinde bungolow tipi evlerde yer almaktadır. Bu nedenle konaklama yapmadan önce kalacağınız yerin detaylarını incelemeli ve hizmetlerini öğrenmelisiniz. Bu sayede bilinçli, güvenilir ve rahat bir tatil planı oluşturabilirsiniz.