Psikolojik Sorular Sorarak Karşınızdaki İnsanı Daha İyi Tanıyın!


Günümüzde bulunduğumuz toplum içerisinde artan suçlar, kötü alışkanlıklar, yüzeysel ve sınırlı yaşam tarzı, insanların yaşam biçimlerini de etkilemeye başladı. Özellikle psikolojik rahatsızlıkların artış gösterdiği günümüz toplumu içerisinde, bu durumun sebebi olarak dijital ve hızlı bir çağda yaşamamız olarak gösteriliyor.

İnsanlar ikili ilişkiler kurarken yaşanan problemler sebebiyle, güven duygusundan yoksun oluyor. Gün içerisinde karşılaştığınız birine “günaydın” demek bile kimi zaman istemiyor ya da gülümsemiyorsunuz bile! Bunun sebebi ise bir insanı tanımaktan korkmak olarak belirtiliyor. Peki, henüz daha ilk görüşmedeyken bir insanı derinlemesine tanımak ister miydiniz?

Kim istemez ki? Eğer karşınızdaki insanı derinlemesine bir şekilde tanımak istiyorsanız psikolojik sorulardan yararlanabilirsiniz. Kısa sohbetler arasında soracağınız bu sorular, karşınızdaki insanı daha iyi tanımanızın yanı sıra, psikolojik bir rahatsızlığı olup olmadığını da anlamanın en iyi yoludur.

“Eline öleceğin tarihin yazılı olduğu bir zarf geçti. Bu zarfı açar mıydın?” psikolojik sorusu, genelde en temel soru olarak gözükür. Bir insanın kadere olan bakış açısını anlamak için bu soruyu sorabilirsiniz. İnançlarına ve hayatına dair neler hissettiğini anlamak da bu soru sayesinde oldukça kolaydı. Ölüm, her insanın kaçınılmaz sonudur. Fakat önemli olan bu soruyu sorduğunuz kişinin vereceği tepkidir. Eğer şiddetli bir tepki veriyorsa, inançlarına sadık olmadığını göreceksiniz demektir…

“Kendinle arkadaş olmak ister miydin?” sorusu, insanın kendine karşı duyduğu güveni ve saygıyı gösteren en etkili sorudur. Eğer bir insan iyi biri olduğunu, güvenilir ve saygılı olduğunu, sevecen, cana yakın ve sadık olduğunu düşünüyorsa, bu soruya mutlaka “evet” diyecektir. Eğer karşınızdaki insan bu soruyu “hayır” olarak cevaplıyorsa, bir daha görüşmemeniz tavsiyemizdir!

“İnsanların sosyal statü, para ya da mutluluk gibi sahip olduğu özelliği ölçen bir cihaz var olsaydı, bu cihazın hangi özelliği ölçmesini isterdin?” sorusu, karşınızdaki insanın önceliklerini öğrenmek amacıyla sorabileceğiniz bir sorudur. Eğer “sadakat” diyorsa, daha önceden aldatılmış ya da yalan söylenmiş bir insan olabilir.

“Diğer insanlardan farklı olduğunu düşünüyor musun? Düşünüyorsan farkın ne?” aslında bu soru tamamen kişinin çılgınlık ile sıradanlık arasında nerede olduğunu gösteren bir sorudur. Günlük hayatını çılgın bir şekilde yaşayan biri çok saçma bir şekilde bu soruya cevap verecektir. Fakat belli bir rutini ve monoton bir hayatı olan biriyse “yaşıyorum” diyecektir.

“Eşinin aldattığını öğrenme şansı olmasa bile ona aldattığını söyler miydin?” psikolojik sorusu sayesinde, karşınızdaki insanın ahlaki yönlerini değerlendirebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki size göre doğru olan şey, ona göre olmayabilir. Önemli olan sizinle bu cevabın ne kadar uyuşup uyuşmayacağıdır. Kimseyi, fikirleri için yargılayamazsınız.

“Kimi zaman günlerin birbirini tekrar ettiğini hissediyorum. Bu durum sende de oluyor mu?” bu soru tamamen karşınızdaki insanın hayatını nasıl yaşadığını gösterecek bir sorudur. Kimi insanlar rutin bir düzene sahip olsa da hayatlarından oldukça keyif alırlar. Eğer karşınızdaki insan hayatından keyif almıyor, monoton bir hayat yaşıyor ve bu hayatı neşelendirmek adına herhangi bir şey yapmıyorsa “evet” diyecektir.