Kobe Bryant Tarafından Başarı Üzerine 10 Cümle


1978 tarihinde Amerika’da doğan Kobe Bryant, Los Angeles Lakers takımında şutör gard pozisyonunda oynayan ve 2000, 2001, 2003 yılında NBA Şampiyonu olan ünlü bir basketbolcudur.

Bryant’ın babası da tıpkı kendisi gibi basketbolcuydu. Halen daha günümüzde Los Angeles Sparks’ın antrenörlüğünü yapan Joe “Jellybean” Bryant, Kobe Bryant’ın babasıdır. Kobe’nin ismini babası koymuştur. Ailesi Japonya’dayken yedikleri biftekten etkilenmiş ve bu bifteğin ismini oğullarına vermiştir.

6 yaşında basketbol hayatına başlayan Kobe Bryant, 17 yaşındayken SAT sınavlarına girmiş ve bu sınavdan 1080 puan alarak NBA hayatına başlamıştır. İyi bir koleje girmek yerine NBA’e geçen Bryant, hayatı boyunca birçok başarıya da imza atmıştır.

3 defa NBA Şampiyonluğu, 8 defa NBA All-Star, 2002 yılında NBA All-Star’ın En Değerli Oyuncusu, 2006 yılında 35,4 ile NBA Sayı Kralı, 2 kere NBA normal sezonda Sayı Lideri (2003 yılında 2461 sayı, 2004 yılında 2832 sayı), 1997 yılında NBA Smaç Şampiyonu olmuştur.

Bir dönemler adından sıklıkla söz ettiren Kobe, akıllarda hep “Kobe mi, Lebron mu, Jordan mı?” sorusuyla kalmıştır. NBA hayatında yaklaşık olarak 20 yıl boyunca Los Angeles Lakers takımının formasını giymiştir. Hayatında birden fazla başarıya imza atan Bryant’a başarılarından, sıkı çalışmasından, en iyisi istemesinden ve asla durmayıp vazgeçmemesinden ötürü “Black Mamba” lakabı takılmıştır.

Hayatındaki başarılar tesadüf değildir. Bryant’a göre başarıyı elde edebilmek için çok çalışmak ve istemek gerekiyor. İşte Los Angeles Lakers takımının en ünlü oyuncusu olan

Kobe Bryant’tan Başarıya Dair Sözler

„Olumsuz her şey, baskı, mücadele; benim yükselmem için bir fırsattır.“ diyerek olumsuzlukları, fırsata çevirmekten bahsediyor.

„Düşmekten korkuyorsanız muhtemelen düşeceksiniz.“ Bryant’a göre korkmak, başarıyı engelleyen durumlardan biriydi.

„Maçları kazanmak için ne gerekiyorsa yapacağım; bu ister bençte havluyla oturmak olsun ister takım arkadaşıma su vermek olsun isterse maçı kazanan şutu atmak olsun.“

„Tembel insanlarla ilişki kuramıyorum. Aynı dili konuşmuyoruz. Ben sizi anlamıyorum. Ben sizi anlamak istemiyorum.“ diyerek sıkı çalışmasının karşılığını aldığını daima ifade ederdi.”

„En önemli şey, çabalamak ve insanlara mükemmel olmak istedikleri şeyde ilham vermektir.“ yaptıklarının en büyük karşılığı olarak insanlara ilham verdiğini de hep söylerdi.

„Kazanmak her şeyden önce gelir. Bu konuda gri alan yoktur. Neredeyse yoktur.“

„Bir sonraki Michael Jordan olmak istemiyorum. Ben yalnızca Kobe Bryant olmak istiyorum.“ kendisi gibi olmayı daima sevdiğini ve insanların onu Kobe olduğu için sevmesi gerektiğini söylerdi. Yani, daima kendiniz olun!

„Bir kere başarısızlığın nasıl bir his olduğu öğrendikten sonra azim başarıyı kovalar.“

„Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz.“

„Herhangi bir şeyi feda etmeye istekli olun ancak elinizden gelenin en iyisini olmak için hiçbir şeyden ödün vermeyin.“