Joseph Campbell’den Hayata ve İnsanlığa Dair 15 Alıntı


Mitoloji söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri Joseph Campbell’dir. Karşılaştırmalı mitoloji ve dinler alanında ardında pek çok eser bırakan yazar, mitoloji alanında en başarılı isimlerden biri olarak anılmaktadır.

Bu alandaki başarısı aslında “monomit” adını vermiş olduğu bir hikaye iskeletinden oluşmaktadır. Campbell tarafından oluşturulan monomitler, günümüz felsefe ve mitoloji eserlerinin pek çoğunu etkilemiştir. Örneğin Campbell tarafından oluşturulan monomitler olmasaydı, günümüzde izlenme rekoru kıran filmlerden biri olan Star Wars serisi de olmazdı. Bir kitap serisinden uyarlama olan Star Wars’ın yazarı George Lucas, Campbell’dan etkilenerek yazdığı Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabını yazamazdı.

Zengin bakış açısından ve hayata dair tavsiyelerinden çok şey öğreneceğimiz Campbell, ardında ilham kaynağı olarak edinilebilecek sözler bırakmıştır. İşte Campbell’dan hayata dair ilham yaratan 15 alıntı:

Hayatta kabullenmek en önemli şeydir. Bir planı ya da isteğinizi gerçekleştirmenin yolu, yenildiğinizi ya da başarısız olduğunuz alanları kabul etmektir. Öyle ki Campbell bunu, „Bizi bekleyen hayatı kabullenmek için, planladığımız hayattan vazgeçmeliyiz… “ sözüyle açıklamaktadır.

Okumak yaratıcılığınızı geliştirir, hayatınızı değiştirir. „Size çok hoş bir yol söyleyeyim: Bir odada oturun ve okuyun, okuyun, okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun.“ diyen Campbell aynı zamanda „Ben mitolojiyi müzelerin, sanatın, şiirin, ilham perilerinin anavatanı olarak düşünüyorum. Mit, hayatı bir şiir ve sizin de bu şiirin bir parçası olarak hissetmenizi sağlıyor.“ önerisinde bulunmuştur.

Eğer hayata dair umutlarınız azalmışsa bu sözleri de kendinize hatırlatabilirsiniz:

 • „İnsanlar çok erken doğar; tamamlanmamışlardır, dünyayla karşılaşmaya henüz hazır değildirler.“
 • „Girmeye korktuğun mağara, umduğun hazineyi saklıyor olabilir.“
 • „Eğer önünüzdeki yol tertemizse büyük ihtimalle bir başkasının yolundasınızdır.“
 • „Kalbinizin sesini dinlemekten korkmayın. Varlığını bile bilmediğiniz kapılar açılacaktır.“
 • „Nerede dışa doğru yol almayı umsak orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünyayla birlikte olacağız.“
 • „Izdırabınız neredeyse hayatınız da oradadır.“
 • „Eski Ahit hikayesinde Tanrı tek yasak şeyi gösterir. O zaman Tanrı insanın o yasak meyveyi yiyeceğini çok iyi biliyor olmalıdır. Ama insan bunu yaparak kendi hayatına başlamıştır. Hayat gerçek manada bu itaatsizlik eylemiyle başlamıştır.“

Ve daha başarılı bir insan olmayı hedefliyorsanız, yaşamınızda değiştiremediğiniz şeyler olduğuna inanıyor ve neredeyse pes etmek üzereyseniz, Joseph Campbell’in şu sözlerini ilham kaynağı olarak görebilirsiniz:

 • „Mitoloji size edebiyatın ve sanatın ardında ne olduğunu öğretiyor, kendi hayatınız hakkında dersler veriyor.“
 • „İnsan toplumun hizmetinde olmamalı, toplum insanın hizmetinde olmalı. İnsan toplumun hizmetinde olduğu zaman canavar bir devlet oluyor. Şu an dünyayı tehdit eden de işte bu.“
 • „Hiçbir zaman yargılama ki, yargılanmayasın.”
 • „Gerçek birdir, bilgeler onu birçok isimle çağırır.“
 • „Fanatik insan, kendi kalbini temizlemek yerine dünyayı temizlemeye çalışır.“