İş Hayatındaki Narsistlerden Kurtulma Yöntemi: Gri Taş


İş hayatında özellikle yöneticilerin sahip olduğu narsist kişilik bozukluğu, iş yaşamınıza düşman haline gelmenize neden olabiliyor. Narsist bir yönetici ya da takım arkadaşı ile çalışmak, daha fazla mücadele etmenize ve çoğu zaman da yenik düşmenize, dolayısıyla motivasyonunuzun da azalmasına neden oluyor.

Narsist kişilik bozukluğu olan kişileri değiştirmek ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değildir. Bu tip kişilerin ciddi psikolojik tedaviler görmesi gerekir. Fakat her yönetici bu psikolojik rahatsızlığa sahip olduğunu da kabul etmez. Kendi egoları ve bencilliği ile hayatına devam etmek ister. Narsist insanlar, kendilerinden başkasını düşünmez ya da empati yeteneklerinden yoksun oldukları için herhangi yaşadığınız kötü bir olayda sizlere destek olamazlar. İş yaşamında böyle bir karaktere sahip olan insanla aynı ortamda bulunmak zaman içerisinde sağlıklı olan bireyin de çeşitli performans ve verimlilik düşmesi, anksiyete ve depresyon başlangıcı gibi problemlerle karşılaşması normaldir.

Peki ne yapmak gerekir? Bu insanların karakterlerini değiştiremiyorsanız, sizi strese, endişeye ve üzüntüye sokmalarını engellemenin bir yolu var mıdır? Üzerinizdeki mobbing faaliyetlerinden uzak durmanızı sağlayacak bir yöntem bulunuyor mu?

Elbette!

Gri Taş Yöntemi

Uzun zamandır Blogger yazarı olan “Skylar” isimli kullanıcının bu konuda keşfettiği bir yöntem bulunuyor: Gri Taş Yöntemi! Bu yöntem sosyopat, narsist ya da toksik insanlarla baş edilebilmesini sağlıyor. Bu ve benzer manipüle etme stratejileri içerisinde olan kişilerin üzerinde de işe yarayan bir yöntem olarak yer alıyor.

Gri Taş yöntemi, özellikle iş hayatınızda uygulayabileceğiniz fakat özel yaşamınızda da size zarar vermeye çalışan insanlara karşı kullanabileceğiniz yöntemlerden biri. İnsanları hayatınızdan çıkarmakta zorlanıyor ve bir son bulamıyorsanız, mutlaka bu yönteme ihtiyacınız var!

Yöntemin temeli tamamen düz bir insan gibi hareket etmekten geçiyor. Yani, iş yaşamında renkli, ışıltılı ya da aranan bir kişi gibi görünmek yerine gri bir taş gibi olmanızı hayal etmeniz gerektiğini öneriyor. Bir başka deyişle ne siyah ne de beyaz olmanızı öneriyor. Ne başarısız olmalı ne de çok başarılı olmalısınız. Kimsenin ilgisini ve dikkatini çekmezseniz, narsist kişilerin de hedefine girmezsiniz.

Buna ek olarak narsist kişilik bozukluğu olan bireyler, olayların gri olmasından hoşlanmazlar. Onlar için her şey ya siyah ya beyaz olmalıdır. Monoton bir hayat içerisinde yaşayamazlar ve böyle bir hayat da dikkatlerini çekmez. Eğer gri bir yaşama sahip olduğunuzu belli eden davranışlar içerisine girerseniz avlanacak ceylan olma konumundan da düşersiniz.

Fakat unutmamak gerekir ki narsist yöneticiler ya da personeller, hayatınızda bir değişim olup olmadığını mutlaka merak edecek ve arada sırada sizleri kontrol edecektir. Asla tam anlamıyla vazgeçmeyecek ve mutlaka bir yönünüzü bulmaya çalışacaklardır. Bu nedenle istikrarlı ve dikkatli olmak da fayda vardır.

“Tamam” Demeyi Alışkanlık Haline Getirin

Gri Taş yönteminin bir diğer faydası, insanlarla olan bağınızdaki iletişiminizi belli bir seviyede tutmasıdır. Yani, narsist insanlara karşı olan iletişiminizde zarara uğramayacak şekilde o ortam içerisinden ayrılmanızı sağlar. Nasıl mı? “Tamam” demeyi alışkanlık haline getirmenizi sağlayarak.

Bir tartışma ya da mobbing vb. gibi iş hayatınızı olumsuz etkileyecek bir davranış, tutum ya da konuşma sırasında “Tamam” demeye kendinizi alıştırmalısınız. Yalnızca “Tamam” demek, sizi belli bir noktadan sonra sıradan biri gibi gösterecektir ve Narsistler hiçbir zaman sıkıcı olmak istemezler…