Her Bankacının ve Bankacı Adayının Okuması Gereken 4 Kitap


Ekonomi, finans, borsa ve banka içerisinde yer alacak her adayın, piyasalara hakim olabilmesi, geçmişten günümüze değişen ekonomiyi anlayabilmesi ve işine daha farklı açıdan yaklaşabilmesi için mesleki alanıyla ilgili olarak yazılan kitapları okuması gerekir.

Kitap okumak, faydalı olduğu kadar aynı zamanda ufku açan, yaratıcılığı geliştiren bir faktördür. İş yaşamında yaratıcılık becerisi de oldukça önemlidir. Pek çok aday tamamlamış olduğu banka sınavları sonrasında mülakata davet edilmekte ve yapılan iş görüşmelerinde yaratıcılığını test eden sorularla karşılaşmaktadır. Bu tip sorularla mücadele etmek isteyenlere en iyi öneri, kitap okumalarıdır.

The Panic of 1907 (1907 Paniği) – Robert Brune & Jean D. Carr

J.P. Morgan bankasının ve FED’in kuruluşunu anlatan bu kitap, günümüz ekonomisini ve Amerikan bankacılık sistemini anlamak isteyen kişiler için önemlidir. O dönemlerde J.P. Morgan, bankadaki CEO’ları odasına çağırır ve bir fon oluşturulmadan kimsenin evine gidemeyeceğini söyler. 2008 yılında yaşanan ekonomik krize o kadar benzeyen bir dönemdir ki o dönemler için “Ruhumuz Tanrı’ya, geriye kalanlar J.P. Morgan’a aittir.” denmektedir. O dönemlerde nasıl fon toplandığını ve bir anda ABD ekonomisinin kurtarıldığını anlatan bu kitap geçtiğimiz yıllarda karşılaşılan pek çok ekonomik kriz için de ışık tutmuştur.

Capitalism, Socialism, and Democracy (Kapitalizm, Sosyalizm ve Demokrasi) – Joseph Schumpeter

Bankacılık ve ekonomi dendiği zaman akla gelen ilk üç kavram; kapitalizm, sosyalizm ve demokrasidir. Kapitalizm yapı taşlarını bilmek ve “yaratıcı yıkım” kavramına hakim olmak, ekonomi alanındaki düşüncelerinizi ortaya koymak için sizlere karar verme alanında daha aktif bir alan sunar. Kapitalizmi her yönü ile ele alan ve kapsamlı bir analiz çıkaran bu kitabın sonunda ekonomi dünyasına dair ne bir görüşe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Way of Turtle (Kaplumbağanın Yolu) – Curtis Faith

Bankacılık mesleği, kişisel gelişim kadar teknik bilgi ve donanıma da sahip olmayı beraberinde getirir. Peki insanlar teknik analiz yeteneklerine doğuştan mı sahiptir yoksa sonradan mı öğrenir? İş yaşamında trade etmek, günümüzdeki en büyük yeteneklerden biridir. İnsan öğrendikçe, uyguladıkça gelişir ve büyür. Eğer bu kavramı anlamak, büyüyen bir isim olmak istiyorsanız, Curtis Faith tarafından ele alınan konuları iyi analiz etmelisiniz. Bir “Future Trade” olan Faith, kuralları uygulayan kişilere sistem içerisinde başarılı bir yer edinebileceğini de vadetmektedir.

Options Volatility & Pricing (Opsiyon Volatilitesi ve Fiyalama) – Sheldon Natenberg

Ekonomist ya da Brocker olmak istiyorsanız, rakamlarla aranızın iyi olması gerekir. Bir saniye sonrasındaki döviz kurlarının inişini, çıkışını bilmek ister miydiniz? Bırakın bir saniyeyi, bir yıl sonrasını bile görebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki de Sheldon Natenberg tarafından kaleme alınan bu kitap ile! Henüz daha nasıl rakamlarla oynayabileceğinizi, yatırımcıların sahip olduğu opsiyonları ve volatiliteyi kestiremiyorsanız, başucunuzdan ayırmamanız gereken bir kitap olacaktır. Ekonomi dünyasına dair stratejileri geliştirmek isteyenler için de harika bir öneridir.