Elma Çekirdeklerinin Zararları


Elma çekirdekleri, elmanın ortasında bulunmaktadır. Elma çekirdeklerinde amygdalin maddesi bulunur. Bu madde siyanojenik glikozittir ve siyanür insanlar için ölümcül olabilen bir bileşiktir. Hidrojen siyanür genellikle ciddi solunum problemlerine yol açan zehirlenmelere neden olmaktadır. Siyanüre maruz kalmanın başlıca yan etkileri, bulantı, uyuşukluk ve baş ağrılarıdır.

Elma Çekirdeklerinin Zararları

Elma Çekirdeği Yemek Öldürür Mü?

Bir adet elma da bulunan çekirdekler çok az miktarda toksin madde içerir. Bu sebeple ki tek bir elma yemek öldürmez. Hatta 6 adet elma, çekirdekleri ile birlikte yenilse bile öldürücü boyutta olmaz.

Hidrojen siyanür maddesinin ölümcül sonuçlara yol açması için 50 miligram kadar tüketilmesi gerekir. 50 miligram hidrojen siyanür maddesi ise 85 gram elma çekirdeğine eş değerdir. Bu da 4-5 saat içerisinde yüz adetten fazla elma tüketilerek elde edilebilir. Bu tüketim bir insan için imkansız olacağından, ölümcül olması mümkün değildir.

Elma Çekirdekleri Çiğnenerek Yenilirse Ne Olur?

Elma çekirdeklerinin tüketilme şekli de çok önemlidir. Elma çekirdekleri oldukça serttir. Çekirdekler çiğnenmeden direk yutulursa, içerisindeki toksin maddeler ortaya çıkamayacağından herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak yutmadan önce çiğnenir ya da kırılırsa, toksinler serbest kalıp kan dolaşımına karışır, bu da vücut için zararlı olabilir. Ayrıca çekirdeklerin sert olmasından dolayı sindirimi zor olacaktır. Sindirimi zorlamamak ve mideyi yormamak için mümkün olduğu kadar elma çekirdeğini tüketmemek gerekir. Küçük çocuklarda ise solunuma kaçabileceğinden, çekirdekleri temizlendikten sonra yedirilmelidir.

Elma Çekirdeğinin Yararları Nelerdir?

Elma çekirdeklerinin bilinen herhangi bir yararı bulunmamaktadır. Elma, içeriğinde bulundurduğu C ve E gibi vitaminlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini yükseltmesine karşın, çekirdeğinde sağlığa yararlı herhangi bir vitamin ya da mineral bulunmadığı bilinmektedir.