C Vitamini Deposu Mandalinanın Çekirdeğini Sakın Çiğnemeyin!


Bir kış meyvesi olan mandalina turunçgillerin en özel meyveleri arasında yer alıyor. Kış aylarının vazgeçilmezi olan mandalina hepimizin evinde bulunuyor öyle değil mi? Tam bir C vitamini deposu olduğu için uzmanlar tarafından bağışıklık güçlendirici olarak tüketilmesi öneriliyor. Gribal enfeksiyonlara iyi gelen mandalina aynı zamanda kanser hücreleri üzerinde de etkili. Tam bir vitamin bombası olan bu meyvenin tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı uyarılar paylaşıldı.

Ne kadar şifalı olduğu tartışılmasa da porsiyon kontrolünün yapılmaması ve bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi istenmeyen sonuçların oluşumuna sebep olabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik bu konuda vatandaşları uyarıyor. Porsiyon kontrolünün dışında mandalina tüketimi konusunda iki farklı konuda da uyararak bazı tehlikelere parmak basıyor.

Mandalina içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamininin yanı sıra A, B vitaminlerini de bünyesinde barındırıyor. Lif ve kalsiyum açısından çok zengin bir meyve olduğu için sindirimi kolaylaştırıcı bir etkisi bulunuyor. Olası kanser riskini azalttığı bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarla birlikte kanıtlandı. İştah kontrolü sağladığı için ara öğünlerde tercih edilebilir. Tatlı isteğini de bastırdığı için kan şekerini dengeler.

Mandalinanın Kabuğuna Alırken İyi Bakın

Mandalina seçmekte ne var? dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu işte bir incelik gerektiriyor. Mandalinanın tüm faydalarını en doğru şekilde vücudunuza almak için bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Bol gözeneği olan bir mandalina diğer mandalinalara göre daha hızlı bir şekilde su kaybeder. Böylece tüm faydalarının suyunda olduğunu düşündüğümüz vakit susuz kalmış bir mandalina tüketmenin kimseye bir faydası olmaz. Bol gözenekli mandalinaları satın aldığınız zaman bir iki gün içerisinde mutlaka tüketmeniz önerilir.

Kanser Hastaları Mandalinayı Hayatından Çıkarmasın!

İçeriğinde folat bulunduğu bilindiği için bu madde DNA’lar üzerinde son derece önemlidir. Kanser riski olan kişilerin her gün bir mandalina tüketmeleri sağlıkları açısından son derece faydalıdır. Ayrıca en çok akciğer, meme, kolon ve yemek borusu kanserleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

İçerisinde yüksek miktarda lif bulunduğu için tokluk hissini artıracaktır. Genellikle uzmanlar obezite hastalarının tedavileri sırasında diyet listelerine mandalinayı mutlaka yazarlar. İştah kontrolü sağladığı için yemek öğünlerinin daha kontrollü bir şekilde atlatılması sağlanır. Kolestrol ve kan şekerini dengeleme özelliği bulunduğu için kalp krizi riskini de en az seviyeye indirir.

Çekirdeğini Sakın Yemeyin

Mandalinanın çekirdekli ve çekirdeksiz olmak üzere iki türü bulunuyor. Uzmanlar genellikle çekirdeksiz türlerin tercih edilmesini öneriyorlar. Ya da ağza gelen çekirdeğin mutlaka çıkarılmasını öneriyorlar. Çünkü yapılan araştırmalarda mandalina çekirdeğinin apandisit üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu ve organın tıkanmasına yol açtığı tespit edildi. Yaşanan apandisit tıkanmalarının büyük bir sebebinin çekirdekli meyvelerin çekirdekleri ile tüketildiği için yaşandığını biliyor muydunuz? Çok faydalı olan bu meyveyi tüketirken istemeden çekirdekleri ile sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Aman dikkat!