Analitik Düşünce Yeteneği Nedir? Avantajları Nelerdir?


Kariyer sitelerinde yer alan pek çok personel alımı ilanında karşılaşılan “analitik düşünce yeteneği” işverenlerin işe alacakları personellerde aradıkları özelliklerin arasında yer alıyor.

Peki, nedir bu analitik düşünme yeteneği? Analitik düşünce yapısına sahip olmak ne demek? Analitik düşünebilmek sonradan edinilebilen bir özellik mi?

Analitik Düşünce Nedir?

Çoğu kişinin merak ettiği analitik düşünce yeteneği; herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda, o sorunu kısım kısım inceleyerek çözmeye çalışmak, derinlemesine ve detaylı düşünmek, her kısımdaki sorunu çözerek genel sorunun çözümüne ulaşmak anlamında açıklanabilir. Böylece büyük sorunun çözümü ile vakit harcamak yerine kısımlar ile ilgili küçük çözümler üretilerek bir an önce ortadaki sorun halledilmiş olur.

İşverenler yeni işe alacakları personellerin analitik düşünebilme yeteneğinin gelişmiş olmasını işlerle ilgili karmaşık gibi görünen sorunların kolaylıkla çözüme ulaşması için tercih ederler.

Analitik Düşünme Yeteneğinin Avantajları

  • Analitik düşünme becerisine sahip kişiler iş hayatında sorgulayıcı ve şüpheci olarak bilinirler. Bu yönleri sayesinde doğru bilinen ancak yanlış olan şeyleri hemen fark ederler.
  • İş hayatında karşılaşılan sorunlar karşısında analitik düşünerek etkin çözümler üretirler ve sonuca bir an önce ulaşırlar.
  • Analitik düşünce yapısı sahibi olmak çalışma hayatında verimlilik artışını sağlar. Üzerinde çalışılan projelerde sorunlar en az indirilmiş olur.
  • Bu kişiler iş yaşamında proje üretmek ve yapmak, ekip liderliği yapmak ya da ekip içinde etkin rol oynamak gibi görevler alırlar.

Analitik Düşünme Yeteneği Geliştirilebilir mi?

Analitik düşünce yapısı sahibi olmak isteyen bir birey bu yönünü doğru yöntemler uygulayarak geliştirebilir. Boş zamanlarda oynanacak zeka oyunları, satranç gibi strateji oyunları oynamak, bulmaca çözmek, polisiye romanlar okumak ve aynı konulu filmler izlemek bu yeteneğin geliştirilmesinde yarar sağlar.

Analitik düşünce yeteneği sahibi çalışanlar iş yaşamında her iş kolu ve her pozisyon için gereklidir. Sorunları çözemeyen, sorunlar karşısında strese kapılıp daha çok hata yapan kişiler bir yönetici tarafından kesinlikle tercih edilmez. Bu yönünüzü geliştirmek tercih edilen çalışan olmanızı da sağlar.