Alaycı İnsanların Daha Zeki Olduğu Gerçeği ile Yüzleşin


Alaycı bir insan olmak her zaman kötü değildir. Eğer çevrenizde sizinle alay etmeyen insanlar varsa, belki de alaycı olan sizsiniz.

Bazen tercih, bazen kişisel özellik olan alaycılık kötü sonuçlar doğurabilir. Alaycı insanlar genel olarak zekidirler ancak karşılarındaki insanları kolaylıkla incitebilirler. Dediğim gibi, bunu tercihen ya ada bilinçsizce yapıyor olmaları mümkündür.

Tercihen alay eden kişiler kendi kusurlarını gizlemek için başkalarının kusurlarını eğlence konusu yapmayı severler. Ancak daha zeki oldukları da araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Alaycı İnsanların Özellikleri

İçinizi görebilirler: Haifa Üniversitesi’nde psikolog olan Dr. Shaman-Tsoory, alay etme yeteneği olan kişilerin, diğer insanların duygu ve düşüncelerini kolaylıkla anlayabildiklerini savunuyor. İçinizi görebilme yetenekleri vardır. O insanların ya da kendinizin alaycı olduğu noktalara bakarsanız, anlayabilirsiniz. Mesela, herhangi bir konuda söylenen bahanenin gerçeğini ortaya çıkarmak için alay ederler. Bu da içinizden geçen gerçekleri er ya da geç ortaya çıkarır.Güçlü beyinlere sahiptirler: Richard Chin’in yazdığı bir makalede, bir kişinin alay edebilmesi için beyninin daha fazla çalışması gerektiğini vurgulamış. Bir şeyi alay konusu yapmak için daha fazla çalışan bir beyin, diğerlerine göre daha güçlüdür.

Bu sayede sorunları kolaylıkla da çözebilirler. Alaycılık sorun çözme yeteneğini geliştiriyor. Çünkü alay eden kişiler daha farklı açılardan bakarak, durumları aydınlatabiliyor.
Sosyal becerileri yüksektir: Bir dilbilimci olan John Haiman, iğneleyici konuşmanın toplumda yaygın olduğunu belirtmiştir. Temelini ise alaycı insanların oluşturduğunu, yönlendirme ve sürdürme yeteneklerine sahip olduklarını belirtir. Bu insanlar sessiz, tuhaf ya da basit şakalara gülen insanlar değil, alaycı olan insanlardır.Kolay incinmezler: Alaycı insanlarla alay ettiğiniz zaman ciddiye almazlar. Hem içinizi gördükleri hem de her şeyi kalplerinde hissetmeyecek kadar zeki oldukları içindir. Kurban rolü oynamayı sevmezler ve başkalarının da kurban rolü oynamasından hoşlanmazlar.

Beyninizi geliştirirler: Alaycı insanlarla olmak ve sürekli alay konusu olmak bize bir nevi daha dayanıklı yapıyor diyebiliriz. Sizinle alay edilen bir konuyu geliştirmeye çalışmak ve alaycıyı anlamak için daha fazla çaba, beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor.
Beyinleri daha sağlıklıdır: Nöropsikoloji uzmanı olan Katherine Rankin, alayı kaldıramayan insanların, beyin hasarları konusunda da hassas olduklarını söylüyor. Bir çalışmasında frontotemporal demansı olan kişilerin alayı kaldıramadığı sonucuna varmıştır.

Girdikleri duygusal savaşları kolaylıkla kazanırlar: Tartışma esnasında öyle cümleler kurarlar ki, kalbinizin derinliklerini acıtırlar. Kolay incinmemeleri, daha zeki olmaları ve içiniz görebiliyor olmaları sayesinde duygusal savaşları kolayca kazanabilirler.

Size hakaret ederler ama gülersiniz: Alaycı kişinin başka bir konu hakkındaki yorumuna kahkahalar atabilirsiniz. O ise arkasına yaslanır ve sizin onu anlamanızı bekler. Kurduğu cümle komik ama oldukça derindir.

Sevilesi kişilikleri vardır: Gerçekten sevilen insanlar arasındadırlar. Onlarlayken vakit bazen acılı ama çoğunlukla güzel geçer. Hatta birlikte başka şeylerle alay etmek epey keyif vericidir.